www.poradniastarachowice.pl

Powrót Aktualności

28.01.2013

Uzależnienie od internetu i hazardu

Coraz więcej młodych i dorosłych ma kłopot z właściwym korzystaniem z komputera i Internetu. Często jednak trudno rozpoznać, na ile nasze dziecko ma z tym problem i jak w takich sytuacjach postępować.
Poniżej umieszczamy kilka pomocnych  porad (na podstawie "Przewodnika dla rodziców. Uzależnienia behawioralne. Patologiczny hazard i internet" Janiny Węgrzeckiej-Giluń wydanego przez Fundację ETOH):


Jak możesz za pomocą testu sprawdzić czy twoje dziecko jest zagrożone uzależnieniem od Internetu.

Jeżeli twoje dziecko odpowie twierdząco na 5 spośród 8 pytań, oznacza to, że prawdopodobnie jest siecioholikiem.

 

1. Czy czujesz się zaabsorbowany Internetem do tego stopnia, że ciągle rozmyślasz o odbytych sesjach internetowych i/lub nie możesz doczekać się kolejnych?

2. Czy odczuwasz potrzebę zwiększenia ilości czasu spędzanego w Internecie, aby uzyskać większe zadowolenie (mieć więcej satysfakcji)?

3. Czy podejmowałeś wielokrotnie nieudane próby kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania korzystania z Internetu?

4. Czy odczuwałeś wewnętrzny niepokój, miałeś nastrój depresyjny albo byłeś rozdrażniony wówczas, kiedy próbowałeś ograniczać lub przerwać korzystanie z Internetu?

5.  Czy zdarza ci się spędzać w Internecie więcej czasu, niż pierwotnie było to zaplanowane?

6. Czy kiedykolwiek ryzykowałeś utratę bliskiej ci osoby, ważnych relacji z innymi ludźmi albo nauki w związku ze spędzaniem zbyt dużej ilości czasu w Internecie?

7. Czy kiedykolwiek skłamałeś swoim bliskim albo komuś innemu w celu ukrycia własnego nadmiernego zainteresowania Internetem?

8. Czy używasz Internetu w celu uniknięcia nieprzyjemnych uczuć (np. poczucia bezradności, winy, niepokoju lub depresji)?

 

10 porad dla rodziców

Jak zapewnić dziecku bezpieczne korzystanie z komputera i Internetu?

1.    Przyjrzyj się, w jaki sposób Twoje dziecko korzysta z sieci – jakie lubi oglądać strony, jakie wybiera gry, ile czasu poświęca na przebywanie z komputerem, jakie ujawnia emocje, jak się zachowuje, kiedy musi zakończyć swój pobyt w Internecie.

2. Zapoznaj się z treścią gier, w jakie gra Twoje dziecko (kieruj się oznaczeniami PEGI umieszczonymi na opakowaniu, możesz tez skorzystać z wyszukiwarki na stronie www.pegi.info.pl).

3. Zainstaluj w komputerze dziecka programy kontroli rodzicielskiej.

4.   Ustal zasady, z jakich gier może korzystać Twoje dziecko, z których nie – uzasadnij to racjonalnie.

5.     Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie – porozmawiaj z nim na temat zagrożeń, z jakimi może się spotkać w sieci i sposobów ich unikania (www.sieciaki.pl, www.safeinternet.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.kidprotect.pl).

6.     Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji czytanych w sieci.

7.     Zapoznaj dziecko z etykietą – kodeksem dobrego zachowania w Internecie (www.sieciaki.pl).

8.  Ustal ramy czasowe spędzania dziecka przy komputerze (1-2 godziny dziennie, robiąc częste przerwy), nie przedłużaj wyznaczonego czasu.

9. Bądź konsekwentny i stosuj zasadę: najpierw obowiązki, potem komputer.

10. Pokaż dziecku tez inne formy spędzania wolnego czasu – porozmawiaj o korzyściach, zachęć do kontaktu z rówieśnikami i bliższego kontaktu z rodziną.

 

 Więcej materiałów dotyczących uzależnienia od internetu i hazardu znajduje się na stronie  Fundacji ETOH i na naszej stronie w zakładce Artykuły.
Zapraszamy do lektury!Aktualności

Strona 1 z 18  > >>