Powrót Aktualności
28.01.2013
Uzależnienie od internetu i hazardu
Poniżej umieszczamy kilka pomocnych porad (na podstawie "Przewodnika dla rodziców. Uzależnienia behawioralne. Patologiczny hazard i internet" Janiny Węgrzeckiej-Giluń wydanego przez Fundację ETOH):
Jak możesz za pomocą testu sprawdzić czy twoje dziecko jest zagrożone uzależnieniem od Internetu.
Jeżeli twoje dziecko odpowie twierdząco na 5 spośród 8 pytań, oznacza to, że prawdopodobnie jest siecioholikiem.
1. Czy czujesz się zaabsorbowany Internetem do tego stopnia, że ciągle rozmyślasz o odbytych sesjach internetowych i/lub nie możesz doczekać się kolejnych?
2. Czy odczuwasz potrzebę zwiększenia ilości czasu spędzanego w Internecie, aby uzyskać większe zadowolenie (mieć więcej satysfakcji)?
3. Czy podejmowałeś wielokrotnie nieudane próby kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania korzystania z Internetu?
4. Czy odczuwałeś wewnętrzny niepokój, miałeś nastrój depresyjny albo byłeś rozdrażniony wówczas, kiedy próbowałeś ograniczać lub przerwać korzystanie z Internetu?
5. Czy zdarza ci się spędzać w Internecie więcej czasu, niż pierwotnie było to zaplanowane?
6. Czy kiedykolwiek ryzykowałeś utratę bliskiej ci osoby, ważnych relacji z innymi ludźmi albo nauki w związku ze spędzaniem zbyt dużej ilości czasu w Internecie?
7. Czy kiedykolwiek skłamałeś swoim bliskim albo komuś innemu w celu ukrycia własnego nadmiernego zainteresowania Internetem?
8. Czy używasz Internetu w celu uniknięcia nieprzyjemnych uczuć (np. poczucia bezradności, winy, niepokoju lub depresji)?
10 porad dla rodziców
Jak zapewnić dziecku bezpieczne korzystanie z komputera i Internetu?
1. Przyjrzyj się, w jaki sposób Twoje dziecko korzysta z sieci – jakie lubi oglądać strony, jakie wybiera gry, ile czasu poświęca na przebywanie z komputerem, jakie ujawnia emocje, jak się zachowuje, kiedy musi zakończyć swój pobyt w Internecie.
2. Zapoznaj się z treścią gier, w jakie gra Twoje dziecko (kieruj się oznaczeniami PEGI umieszczonymi na opakowaniu, możesz tez skorzystać z wyszukiwarki na stronie www.pegi.info.pl).
3. Zainstaluj w komputerze dziecka programy kontroli rodzicielskiej.
4. Ustal zasady, z jakich gier może korzystać Twoje dziecko, z których nie – uzasadnij to racjonalnie.
5. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie – porozmawiaj z nim na temat zagrożeń, z jakimi może się spotkać w sieci i sposobów ich unikania (www.sieciaki.pl, www.safeinternet.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.kidprotect.pl).
6. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji czytanych w sieci.
7. Zapoznaj dziecko z etykietą – kodeksem dobrego zachowania w Internecie (www.sieciaki.pl).
8. Ustal ramy czasowe spędzania dziecka przy komputerze (1-2 godziny dziennie, robiąc częste przerwy), nie przedłużaj wyznaczonego czasu.
9. Bądź konsekwentny i stosuj zasadę: najpierw obowiązki, potem komputer.
10. Pokaż dziecku tez inne formy spędzania wolnego czasu – porozmawiaj o korzyściach, zachęć do kontaktu z rówieśnikami i bliższego kontaktu z rodziną.
Więcej materiałów dotyczących uzależnienia od internetu i hazardu znajduje się na stronie Fundacji ETOH i na naszej stronie w zakładce Artykuły.
Zapraszamy do lektury!
Aktualności
-
ĆWICZENIA ODDECHOWE - "ZŁAP ODDECH"
02.04.2020 Jak zadbać o swoje płuca - porady logopedyczne -
Zmiany w pracy Poradni!
25.03.2020 Ograniczenie pracy na czas epidemii koronawirusa